Blog

Yapay Zeka: Yeni nesil GPT-3

GPT-3 Open AI

OpenAI şirketinin ürünü GPT-3 ismi verilen yapay zekâ teknolojisi şiir yazabiliyor, metin çevirebiliyor, diyalog kurabiliyor ve soyut soruları dahi cevaplayabiliyor.

Yazılım teknolojilerinde ve tasarımda olmak üzere pek çok endüstride de kullanılabilecek. GPT-3, 2019 yılında yayımlanan GPT-2'nin geliştirilmiş üçüncü nesil hâli.Şu an hâlâ sınırlı sayıda kullanıcı tarafından beta olarak kullanılabiliyor.

GPT-3, Elon Musk ve Sam Altman tarafından kurulan OpenAI'in üzerinde birkaç yıldır çalışma yürüttüğü bir yapay zekâ teknolojisi. Başka bir deyişle de OpenAI'ın 2015 yılında bir milyar dolardan fazla bir yatırımla toplum yararına insan düzeyinde yapay zekâ teknolojisi üretmek için ortaya çıkardığı son icadı.

Peki, Generative Pre-Training Transformer 3 (GPT-3), Türkçesiyle "Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3" açılımına sahip yapay zekâ teknolojisi nerelerde ve nasıl kullanılır?

GPT-3'ü en basit anlatımla doğal dil işleme sinir ağı olarak tanımlamak mümkün. Bir dil öngörücü olan ürün, beslediğiniz içeriğin ardından neyin gelmesi gerektiğini tahmin ediyor. Ya da komutlarınızı hayata geçiyor. GPT-3, insanların çevrimiçi olarak yayımladıkları şeyin çoğuna etkili bir şekilde sahip. Algoritma, internette bulunan tüm bu metinleri, aldığı metin girişine dayalı olarak istatistiksel olarak makul bir yanıt oluşturmak için kullanıyor. Ve hangi yanıtın en makul olduğunu anlamak için çok sayıda veriye sahip olduğundan, tahminler de oldukça doğru olma eğiliminde.

Bu alanda teknoloji pazarında kızışan bir rekabet de söz konusu. Şubat 2020'de Microsoft, Turing Natural Language Generation'ı (T-NLG) tanıttı. T-NLG, yayımlandığı gün 17 milyar parametre ile en büyük dil modeliydi. Metinleri özetleme ve soruları yanıtlama dahil olmak üzere çeşitli görevlerde diğer tüm dil modellerinden daha iyi performans gösterdi. Ancak OpenAI'ın üçüncü nesil dil modeli, Microsoft'un sahip olduğu parametre sayısı 10 kat arttırmayı başardı.

Kaynak: BBC

En güncel gelişmeler ve YZTD’den haberler için e-posta bültenimize kayıt olabilirsiniz.