Blog

Yapay Zeka görme Engelli Bireylerin Gözü Olacak

Yapay Zeka Görme Engelli

Yapay zeka geliştirme çalışmalarına milyarlarca dolar yatıran Google, şimdi göremeyen insanların tek başına koşabilmesi için bir projeyi hayata geçiriyor.

Project Guidelines ile yapay zeka görme engelli bireylerin düz bir çizgi üzerinde koşabilmesinin önünü açacak.

Bel/karın bölgesine takılacak olan bir Android telefon ile çalışacak olan yapay zeka, yerdeki rehber çizgiyi takip edecek ve koşucu çizgiden uzaklaştığında ses sinyalleri ile koşucuyu çizgiye doğru çevirecek.
Henüz, serbest parkurlarda koşmak için yeterli olmasa da bu projeyle görme engelli bireyler de yanlarında bir refakatçi insan veya köpek olmadan maratonlarda koşabilecek. Şehirlerde, bisiklet yolu gibi parkurlarda görme engelli bireyler için tanımlanmış çizgiler üzerinde koşup yürüyebilecek.

Bu proje aynı zamanda, modern şehirlerde gördüğümüz, bastonla yürümeyi mümkün kılan sarı çizgilerin Android telefonlar tarafından tanınmasını sağlayacak. Böylece görme engelli bireyler bastona gerek duymadan, sadece telefon ve kulaklık ile çizgileri takip ederek hedeflerine ulaşabilecekler.

Yalnız, doğada, ormanlık alanlarda yalnız başına koşmak isteyenler için şimdiden uyarımızı yapalım, yapay zeka parkuru tanıyıp insanları yönlendiriyor ama av arayan ayıları henüz tanımıyor. Ülkemizde Karadeniz bölgesinde veya ABD, Fransa, Portekiz, İspanya, Almanya, Rusya ya da Kanada gibi ayı popülasyonunun yoğun olduğu bölgelerde her yıl yüzlerce insan ayı saldırısına uğruyor.

Kaynak: CNNTurk

En güncel gelişmeler ve YZTD’den haberler için e-posta bültenimize kayıt olabilirsiniz.