Blog

Toyota, Yapay Zeka İle Geleceğin Şehrini İnşa Ediyor

Toyota Woven City

Toyota, Japonya’da yapay zeka ve ileri teknolojiler üzerinde çalışacak ve “yaşayan bir laboratuvar” olarak hizmet verecek 175 dönümlük akıllı bir şehir inşa etmeye başladığını duyurdu.

Tokyo’dan yaklaşık 100 mil uzaklıkta, Japonya’nın Fuji Dağı’nın dibinde bulunan “Woven City” adlı projede inşaat bu hafta başladı. Şehir, tek bir işletim sistemi tarafından yönetilecek ve sürücüsüz araçlara ayrılmış yollara sahip olacak. Şehir; robotik, birbirine bağlı akıllı evler ve yapay zeka dahil olmak üzere kentsel ortamlarda kullanılabilecek teknolojiler için bir test alanı olarak tasarlanıyor.

Şirket, mal taşımacılığını sağlamak için şehrin altından geçen bir yol olacağını söyledi. Projeyi ilk olarak geçen yıl Ocak ayında CES 2020’de duyuran Toyota, şehrin her biri zemin seviyesinde birbirine bağlı üç tür yola sahip olacağını söylüyor: biri yayalar için, biri scooter gibi kişisel araçlarını kullanan yayalar için, diğer biri ise otonom araçlar için. Toyota, 2018’de kendi otonom aracı olan e-Palette’i piyasaya sürdü. e-Palette’nin Woven City projesinin ulaşım altyapısının büyük bir kısmını oluşturması bekleniyor. Şirket daha önce bunları, yolculuk paylaşımı, teslimat hizmetleri ve hatta mobil ofisler ve oteller gibi çeşitli işlevler için “ölçeklenebilir ve özelleştirilebilir” olarak tanımlamıştı.

Şirket, Woven City sakinlerinin günlük yaşama yardımcı olmak için bir dizi entegre robotik sistemi ve insanların sağlığını izlemek ve diğer temel ihtiyaçları karşılamak için sensör tabanlı yapay zeka ile akıllı evlerde yaşayacaklarını söyledi. Projenin ilk aşaması, bazı Toyota çalışanları ve aileleri dahil olmak üzere 2.000’e yakın çeşitli yaş aralıklarından yaklaşık 360 sakini ve çeşitli teknolojik çözümlerin etkinliğini değerlendirecek bilim adamları ve mucitleri kapsayacak.

Kaynak: IOTurkiye

En güncel gelişmeler ve YZTD’den haberler için e-posta bültenimize kayıt olabilirsiniz.