Board of Directors

Tayfun Çataltepe
Contact
Board Member

Tayfun Çataltepe

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra, Michigan Teknoloji Üniversitesi’nden Yüksek Lisans derecesini, California Üniversitesi, Los Angeles’tan (UCLA) da Doktora derecesini almıştır.

1990-1998 yılları arasında Bell Laboratuvarlarında Araştırma ve Geliştirme Mühendisi, 1998-2003 arasında AT&T'de IP Network ve Servis Planlama projelerinin yönetimi görevlerini üstlenmiştir. 2003-2004 arasında Aycell Teknik Operasyonlardan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Aycell’in birleşmesi sonucunda 2004-2006 arasında yeni operatör AVEA’da Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

Çataltepe, daha sonra Ernst & Young danışmanlık firmasında Birleşme ve Satın alma Sonrası Kurumsal Entegrasyon Servisleri Avrupa Telekom Sektör Sorumluluğu görevini yürütmüştür. Dr. Çataltepe, 2007 yılından 2015 yılına kadar Turkcell’de Genel Müdür Yardımcısı olarak strateji, şirket satın almaları, toptan ticaret ve regülasyon gibi çeşitli konulardan sorumlu olarak görev yapmıştır. 2016-2018 arasında Türk Telekom’da kıdemli genel müdür danışmanı olarak yatırım ve operasyonel verimlilik projeleri yürütmüştür.

Dr. Çataltepe, tamamen yerli ARGE ile, uluslararası alanda birçok ödüle layık görülmüş sürekli öğrenen yapay zeka ve makina öğrenmesi platformu geliştirmiş olan TAZI.AI startup şirketinin yönetim kurulu başkanlığını ve Türkiye'nin ilk tamamen yerli ve  patentli çift taraflı güneş enerjisi panelleri üreticisi olan GTC Solar şirketinin yönetim kurulu üyeliğini yürütmekte olup, müşteri deneyimlerine odaklı çözümler geliştiren Theleron şirketinin de danışma kurulu üyesidir.

You can sign up for our e-mail newsletter for the most up-to-date developments and news from YZTD.