Board of Directors

Polen Koçak
Contact
Board Member

Polen Koçak

2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik bölümünden mezun olduktan sonra 2014-2015 yılları arasında Harvard MIT Health Sciences and Technology bölümüne, kısa dönem araştırma görevlisi olarak kabul edilerek, Chip-on-a-chip test platformunu kullanarak çok fonksiyonlu Salmonella bazlı yeni nesil kanser önleyici ilacın geliştirilmesi üzerine araştırmalar yapmıştır. Ayrıca, makrofaj hücrelerinin, mikro-kaplamalı üç boyutlu hidrojellerde M2 ​​fenotipine doğru polarizasyonunu teşvik etme üzerine bir araştırma üzerinde çalıştı.

Türkiye’ye döndükten sonra özel bir hastanenin Kök hücre Üretim ve Rejenaratif tıp bölümünde görev yaptı.

2015-2017 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi’nde Biyoteknoloji Yüksek Lisansını, Prostat kanserinde taşıyıcı ilaç sistemleri geliştirme tezi ile yüksek dereceyle tamamladı.

2017 yılında Yeditepe Üniversitesi’nde doktora eğitimine başlamış olup, Türkiye’de ilk kez bitkiden elde edilen bir nano vezikülün akciğer kanseri tedavisinde kullanılması ile ilgili Uluslararası bir patenti yayınlamıştır. Geliştirdiği bitki kaynaklı ekzozomların yara iyileşmesi ve doku yenilenmesi üzerindeki etkisini ilk kez inceleyerek uluslararası bir dergide yayınlanmıştır.

Ardından, Dr. Koçak konuk araştırmacı olarak, Dr Su Ryon Shin’in  Harvard Medical Brigham and Women’s Hospital’daki grubuna katıldı. Yenilenen araştırma projesi, ağırlıklı olarak, 3 boyutlu baskı kanallı mikroakışkan çip sisteminde nano partiküllerin uygulanmasına odaklanmıştır.Doktora çalışmaları sırasında, disiplinler arası katkıları ve yetenekleri güçlendirmek için diğer disiplinlerle başarılı bir işbirliği için ihtiyaç duyulan konularda mesleki gelişimini geliştirmektedir.

Genetik ve Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Gen Terapi, Kök hücre ile ilgili bir çok yurtiçi yurtdışı kongrelere katılım sertifikasına sahiptir.

Genestetix Genetik Danışmanlık ArGe ve Biyoteknoloji adında, Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkezi bünyesinde, kişiye özel genetik test kitleri ve kişiye özel biyoteknolojik ürün geliştiren bir girişimin kurucusudur.

Şuanda Harvard Medical School, Shin Laboratory ve Yeditepe Üniversitesi’nde Biyoteknoloji alanında çalışmaları devam etmektedir.

You can sign up for our e-mail newsletter for the most up-to-date developments and news from YZTD.